Paulinska skolan

Paulinska skolan, kontakt

Besöksadress: Kristinavägen 2
Postadress: Paulinska skolan, 645 80 Strängnäs

Telefon: 0152-294 00
Sjukanmälan elever: telefonsvarare 0152-294 20 före klockan 08.00.
Frånvaroanmälan via Fronter eller telefonsvarare.


 

Peter Jedar

Rektor: Peter Jedar
Telefon: 0152-294 01
e-post: peter.jedar@strangnas.se

 

Charlotte Waltersson-Fredin

Biträdande rektor: Charlotte Waltersson Fredin 
Telefon: 0152-294 02
e-post: charlotte.walterssonfredin@strangnas.se


 Bild på skolans intendent
Intendent:
Ylva Carlzon
Telefon: 0152-294 10
E-post: ylva.carlzon@strangnas.se  
 

Skolassistent Maria Widoff

Skolassistent: Maria Widoff
Telefon: 0152-294 00
E-post: maria.widoff@strangnas.se 

 

Kerstin Karlsson arbetar såväl på Paulinska skolan som Stallarholmsskolan

Studie- och yrkesvägledare : Kerstin Karlsson
Måndagar 8-16 
Tisdagar (jämna veckor) 8-16
Torsdagar 8-16
 
Mobil: 0708-429 188
E-post: kerstin.karlsson@strangnas.se 

 

 skolsköterska Monika Holm finns på Pauinska skolan  

Skolsköterska: Monika Holm
Måndagar och tisdagar 8-16
Fredagar 8-14
Telefon:
0152-294 09
Mobil: 0730-78 98 81
E-post: monika.holm@strangnas.se

 Bild saknas

 

Kurator: Jenny Romin 
Måndagar, tisdagar och fredagar 8 - 16.30
Telefon:
  0152-294 06
mobil: 0730-789 803
E-post: jenny.romin@strangnas.se 

 anna Schalén leder fritidshemmet och svarar för OASEN

OASEN-och fritidshemsansvarig: Anna Schalén
Telefon: 0152–294 18
Sjukanmälan: 0152-294 20 (telefonsvarare)
E-post:anna.schalen@strangnas.se   

 

Thomas Pettersson-vakatmästare

Vaktmästare: Thomas Pettersson
Telefon: 0708-429 171 
E-postthomas.pettersson@strangnas.se 

 

 

Skapa egna genvägar?

Här kan du spara egna genvägar till intressanta sidor på strangnas.se. De ligger kvar här och syns bara när du besöker oss från den dator du använder nu. Du kan enkelt ta bort genvägar genom att klicka på krysset bakom genvägarna du sparat.

För att detta ska fungera läggs en så kallad cookie på din dator.

Paulinska skolan

Kristinavägen 1
645 80 Strängnäs
Telefon: 0152-294 00

Frånvaroanmälan elever:
Anmäl via Fronter före 08.00

Mer kontaktinformation

Strängnäs kommun, 645 80 Strängnäs | telefon 0152-291 00 | fax 0152-290 00 | e-post kommun@strangnas.se | organisationsnummer 212000-0365