Smygstart för ungdomar i nya hallen

Ungdomscoacher hälsar välkomna

Nu händer det! Den 20 januari öppnar vi dörrarna för ungdomar som vill utveckla sina intressen, vara med på roliga aktiviteter eller läsa läxor.

Nu utvecklas Larslunda sport- och fritidsområde med en ny hall för aktiviteter och gemenskap. Den 20 januari smygstartar verksamheten med ungdomscoacher från Ung i Strängnäs. De finns på plats för att stötta ungdomar i att utveckla sina intressen och prova nya aktiviteter. Hallen erbjuder också en lugn plats för studiero och läxläsning. Dessutom flyttar Team Ungdom och de populära EPA-aktiviteterna från Strängnäs fritidsgård till området. Fritidsgården fortsätter med sin verksamhet som vanligt i lokalerna på Eskilstunavägen.

Vad kan man göra i hallen?

  • Träffa ungdomscoacher för stöd och inspiration.
  • Vara med på roliga aktiviteter och hitta nya intressen.
  • Få en lugn plats att läsa läxor.
  • Delta i EPA-aktiviteter för motorintresserade ungdomar.

Den här hallen är mer än en plats för aktivitet – det är en mötesplats för gemenskap, där idrott och samvaro möts i en inkluderande och jämlik miljö som stärker både folkhälsa och social hållbarhet. Under våren kommer fler aktiviteter att växa fram i dialog med ungdomar och föreningar.

Så här funkar det

  • Öppettider: måndag–torsdag, klockan 15–17
  • Åldersgräns: Födda 2007–2012 (13–18 år)
  • Mellis och fika: Enkla snacks och drycker finns att köpa på plats.
  • Ta med hänglås om du vill förvara dina värdesaker i våra skåp.

Hitta hit

  • Adress: Arenavägen 1, Strängnäs
  • Busshållplats: Larslunda IP (busslinjer 301, 303, 337 och 841)
  • Cykelväg: Cykelbanor leder hit, och det finns cykelställ vid hallen.

Det finns cykelbanor ut till Larslunda samtidigt som det pågår ett arbete med att utveckla fler säkra gång- och cykelvägar ut till området. Du kan parkera din cykel i cykelställen vid hallen.

En plats för ungdomar, gemenskap och möten

Den nya hallen är en del av satsningen på att utveckla Larslunda sport- och fritidsområde till ett centrum för rörelse, gemenskap och spontan aktivitet. Hallen ska bland annat erbjuda en plats där ungdomar får möjlighet att må bra, lyckas i skolan och skapa en livslång lust att lära.

Samtidigt fortsätter arbetet med att skapa ännu fler möjligheter. Under året blir hallen platsen för ett antal mässor och event. Hösten 2025 ska dessutom en tillfällig scen stå klar för att tills vidare ersätta Thomas arena Teater.

Hallen kompletterar kommunens ambitioner om att vara en plats där kultur, idrott, föreningsverksamhet och företagande samverkar för att stärka tillväxt och arbetsmarknad.

På vår webbsida Larslunda sport- och fritidscenter kan du hitta mer information om

Skriv ut
Senast uppdaterad: 16 januari 2025