Kommunen vill förbjuda lustgas på allmänna platser
Strängnäs kommun arbetar med att ändra de lokala ordningsföreskrifterna. En viktig förändring är ett förbud mot att använda lustgas i berusningssyfte på vissa platser.
Förbudet ska gälla på offentliga platser samt på förskole- och skolgårdar som ägs av kommunen. Kommunen vill framför allt förbjuda lustgas för att minska hälsoriskerna kopplade till användningen av lustgas i berusningssyfte.
Lustgas används inom sjukvården av utbildad personal för att lindra smärta. Den lustgas som säljs i handeln är däremot koncentrerad och när den inandas kan den vara farlig och medföra allvarliga hälsorisker.
– Vi ser en oroande ökning av lustgasanvändning bland unga. Samtidigt ökar antalet personer med allvarliga skador till följd av användningen. Genom att införa ett förbud vill vi bidra till en tryggare miljö, särskilt på platser där barn och ungdomar vistas, säger trygghetssamordnare Marita Andersson.
Så går beslutet till
Förslaget till nya ordningsföreskrifter har tagits fram av teknik- och fritidsnämnden. Därefter behandlas det av kommunstyrelsen och kommunfullmäktige. När kommunfullmäktige har beslutat, skickas föreskrifterna vidare till Länsstyrelsen som ska godkänna dem. Först därefter kan de börja gälla.
Information om lustgas
På vår webbsida Information om lustgas finns mer information om riskerna med lustgas och vad förälder och andra vuxna kan vara uppmärksamma på.