Snart dags att flytta in för Finningeskolan

Anna Lindgren och Carina Tinker, Finningeskolan
Arbetet med att bygga en flygel och att göra om skolgården har pågått på Finningeskolan i Strängnäs sedan april 2024. Till hösten kommer fyra klasser, från förskoleklass upp till årskurs tre samt fritids, att börja läsåret i de nya lokalerna.
– Det är jätteroligt och vi ser alla mycket fram emot det. Det är nytt, fräscht och anpassat för oss, säger Finningeskolans rektor Carina Tinker.
En stor, luftig entré som också binder ihop den nya byggnaden med den äldre kommer att välkomna eleverna när de kommer via Brunnsvägen. Varje klass har, en egen ingång från skolgården, ett eget kapprum, toaletter, klassrum och grupprum, så att klassen enkelt kan delas upp.
Den nya tillbyggnaden är färdig, men arbete återstår med skolgården och marken runt omkring.
– Mycket är på plats, men det ska sås mer gräs och planteras växter. Det kommer också mer saker att leka med innan skolstart, berättar skolans biträdande rektor Anna Lindgren.
Bra samarbete i byggstöket
Det har varit bullrigt och lite skakigt i väggarna ibland att ha undervisning intill ett bygge, men överlag tycker rektorerna att det har gått väldigt bra.
– Vi har haft bra kommunikation med dem som bygger och arbetar här, och alla medarbetare och elever vet ju att det kommer att bli jättebra i slutändan, säger Anna Lindgren.
Man har redan börjat flytta en del möbler och material, men det är under sommaren som den stora flytten och möbleringen ska ske.
– Det mesta är återbrukade möbler som vi haft på andra ställen. Även på skolgården är det mycket som vi har kunnat återanvända, säger Carina Tinker.
Invigning med eleverna
Strax efter skolstarten ska skolan ha en invigning tillsammans med eleverna, där konstnären Jens Evaldsson också kommer att delta. Konstnären har skapat verket Dialogträd som hänger på utsidan av ena skolväggen. Trädet har kommit till i dialog med elever på skolan.
Den nya tillbyggnaden ersätter de tillfälliga moduler där tre klasser hittills haft undervisning. Antalet elever kommer därför inte att förändras.
Tillbyggnaden byggs av Strängnäs Fastighets AB på uppdrag av Strängnäs kommun. Totalentreprenör är Byggnadsfirma G Insulander AB. Utbyggnaden består av moduler och leverantören av dessa är Moelven.

Blivande klassrum

Lokal för förskoleklass och fritidshem

Skolgården håller på att ta form

Konstverket Dialogträd