Youtubern Emil Hansius ska få fler unga att välja äldreomsorgen
Youtubern och influencern Emil Hansius testar livet inom äldreomsorgen – både som boende och som hemtjänstmedarbetare i ett samarbete med Strängnäs kommun.
– Vi behöver fler ungdomar och unga vuxna som vill utbilda sig och arbeta inom äldreomsorgen, både nu och framåt. Då passade Emil Hansius målgrupp oss väldigt bra, en grupp vi annars har svårt att nå, berättar Åsa Sollén som arbetar med rekrytering på Strängnäs kommun.
Genom ett samarbete med influensern Emil Hansius vill Strängnäs kommun visa upp bredden på olika verksamheter inom äldreomsorgen. Youtubevideon är ett sätt för kommunen att nå och attrahera unga vuxna och strategiskt arbeta för framtidens kompetensförsörjning i kommunen.
– Vi vill med denna satsning på ett så autentiskt sätt som möjligt visa hur det fungerar och att man gör väldigt mycket olika saker inom äldreomsorgen. Vi vill visa att det är ett roligt yrke och att man gör verklig skillnad för en annan människa, säger Åsa Sollén.
Emil Hansius har över 490 000 prenumeranter på Youtube där han bland annat har seriekonceptet ”Lever en dag som…” där han i olika videor testar att under en dag leva som exempelvis militär, ambulanssjukvårdare och polis.
I avsnittet tillsammans med Strängnäs kommun som släpptes söndagen den 16 november får Emil dels testa att vara äldre på ett boende och även följa med hemtjänstmedarbetare på hembesök.
– Jag tycker att det var väldigt lärorikt och intressant att få vara med på ”båda sidorna”. Rent inspelningsmässigt är det nog roligare att se mig gå runt med rullator och vara sminkad som äldre, haha. Men jag tror för egen del att det vore roligast med att jobba inom hemtjänsten och få höra alla fantastiska historier från de som levt långa och spännande liv, säger Emil Hansius.
Under två dagar i oktober spelade Emil och hans team in avsnittet som klippt och färdigt är 40 minuter långt. Han fick under dagen uppleva ett exempel på morgonrutin i samband med väckning, äta mat och samtala med andra på boendet, spela bingo, ha gymnastik och sedan kvällsrutinen.
– Något som gjorde mig väldigt glad var att se att dom som jobbar här verkligen brinner för sitt arbete och vill hjälpa. Det gjorde mig väldigt glad, berättar Emil Hansius.
Kort om Emil Hansius
Emil Hansius, född och bosatt i Piteå tillsammans med sin sambo och deras barn. Arbetar som influencer, mediaprofil och Youtuber.
Sedan 2016 driver han sin Youtube-kanal, och finns även på andra sociala medier så som Instagram, TikTok och podd.
Idag har Emil Hansius sammanlagt över 1,1 miljoner följare på sina sociala medier och 2025 placerades han som den tredje mäktigaste på YouTube i Sverige enligt Maktbarometern.
Hela ”Lever en dag på äldreboende” går nu att se här:
Lever en dag på ett svenskt äldreboende
Emil Hansius Youtube-kanal: youtube.com/@EmilHansius
... om samarbetet
Samarbetet finansieras av medel som är avsatta för att stärka kommunens attraktivitet som arbetsgivare och påverkar inte äldreomsorgens budget.
Alla medverkande är med i avsnittet av egen fri vilja. Alla tyckte det var en rolig dag och skulle gärna vara med igen.
Söndagen den 16 november var det premiärvisning för alla medverkande på Biohuset i Mariefred.
Läs mer om arbeten inom äldreomsorgen: strangnas.se/omsorg
Några frågor och svar
Varför lägger ni pengar från äldreomsorgens budget på en youtube-video?
Pengarna kommer inte från äldreomsorgens budget, utan pengarna är avsatta för utmaningen med att för få unga väljer att utbilda sig och arbeta inom vård och omsorg. Inga pengar har tagits från äldre.
Kan inte pengarna användas bättre?
Nya utmaningar kräver nya lösningar. Vi behöver fler som söker olika tjänster och det här är ett sätt att tänka nytt. De som tittar på videon ska känna att här vill jag jobba.
Vad har ni dragit ner på för att få ihop pengarna?
Ingenting, pengarna fanns och inget har dragits ner på.
Varför ska Strängnäs kommun ta kostnaden själv för en nationell utmaning?
Nya utmaningar kan kräva nya lösningar. Att avstå från att möta utmaningar på nya sätt bara för att det kan ge positiva effekter också nationellt, är inte ett skäl att avstå. Vi går först och visar vägen som kommun, med mod att prova nytt. För att få andra effekter än de vi brukar behöver vi göra på nya sätt.
Varför har ni valt Emil Hansius?
Emil har en YouTube-kanal som är ett sätt att nå ut till många i rätt åldersgrupp som är viktiga för framtidens utmaningar med att arbetskraften inte kommer att räcka till, bland annat inom äldreomsorgen.