• Startsida
  • / Nyheter
  • / Humana kan få en ny ägare – omsorgen fortsätter som vanligt

Humana kan få en ny ägare – omsorgen fortsätter som vanligt

För de boende på Södra Stadsskogen som Humana driver innebär ett eventuellt ägarbyte ingen förändring.

Omsorgsföretaget Ambea vill köpa Humana, som driver det särskilda boendet Södra stadsskogen på uppdrag av Strängnäs kommun. Om köpet genomförs blir Ambea ny ägare. Enligt Humana fortsätter verksamheten som vanligt under hela processen.

– Vi har kontakt med Humana och följer utvecklingen. Kommunen fortsätter att följa upp verksamheten och ställa samma krav på kvalitet och kontinuitet som tidigare. För den som får omsorg genom Humana innebär processen ingen förändring, säger Jenny Karlsson, chef för äldreomsorgen i Strängnäs kommun.

Köpet är ännu inte klart. Humanas aktieägare ska först ta ställning till erbjudandet. Därefter ska konkurrensmyndigheterna granska affären innan den kan genomföras.

Skriv ut
Senast uppdaterad: 15 juli 2026