Andra webbplatser

Kontor och avdelningar

Organisation för Strängnäs kommun

Förvaltningen i Strängnäs kommun är organiserad i kontor och avdelningar. Kommundirektören är förvaltningens högsta tjänsteperson.

Kommundirektör

TF Kommundirektör Lars Ekström

Tel. 0152-292 06
lars.ekstrom@strangnas.se

Avdelningar

Kansliavdelning

Chef Jennie Enström

Tel. 0152 - 291 61
jennie.enstrom@strangnas.se

HR-avdelning

Chef Lena Thelin

Tel. 0152- 291 65
lena.thelin@strangnas.se

Ekonomiavdelning

Chef Per Malmquist

Tel. 0152- 293 48
per.malmquist@strangnas.se

Kommunikationsavdelning

Chef Mattias Johansson

Tel. 0152-291 07
mattias.johansson@strangnas.se

IT- och digitaliseringsavdelning

Tf chef Michael Eklund

michael.eklund@strangnas.se

Kontor

Socialkontor

Chef Agneta von Schoting

Tel. 0152-296 16
agneta.vonschoting@strangnas.se

Utbildningskontor

Chef Tony Lööw

Tel. 0152-293 63
tony.loow@strangnas.se

Samhällsbyggnadskontor

Chef Marie Jonsson

Tel. 0152-293 65
marie.jonsson@strangnas.se

Teknik- och servicekontor

Chef Lars Ekström

Tel. 0152-292 06
lars.ekstrom@strangnas.se

Kulturkontor

Chef Christer Hermansson

Tel. 0152-296 61
christer.hermansson@strangnas.se

Skriv ut
Senast uppdaterad: 29 oktober 2018
Kommun och politik